MENU
 • Komu, komu bo idę do domu, czyli oscarowe przewidywania Stanleya!

  Luty 28, 2016 6:16 pm Dodał stanley

  Oscarowa gala odbędzie się w tym roku po raz 88, a poprowadzi ją znany tu i ówdzie Chris Rock! Bardzo się cieszę, że mój blog wystartował nieco wcześniej niż zakładałem bo dzięki temu mogę się z Wami podzielić moimi obstawieniami właśnie tutaj! Na podstawie rozdawanych wcześniej nagród takich jak Złote Globy można wywnioskować komu wpadnie Złoty Koleżka, ale przecież to nigdy się jedno z drugim nie pokrywa w takim stopniu jak się może wydawać! Tak jak i w zeszłym roku wypiszę Wam moje osobiste typy i przypuszczające werdykty Akademii w najważniejszych kategoriach (a w sumie to w takich, na których sam się znam najbardziej). W komentarzach piszcie swoje oczekiwania!

  Oglądajcie i komentujcie ze mną Oscary 2016 na Facebooku tutaj:

  https://web.facebook.com/events/175777146131774/

  051314-shows-beta-chris-rock-host[1]

  Czy Chris Rock może być lepszym prowadzącym od Ellen Degeneres? W to akurat wątpię! Ciekaw jestem czy skomentuje jakoś „Oscars so white”

  NAJLEPSZY DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

  alles_steht_kopf-04[1]

   Film podobał mi się tak bardzo, że obejrzałem go dwa razy pod rząd. 

  NOMINACJE: Anomalisa, Baranek Shaun, Chłopiec i świat, Marnie. Przyjaciółka ze snów,  W głowie się nie mieści. 

  MÓJ TYP: W głowie się nie mieści

  TYP AKADEMII: W głowie się nie mieści

  Jedyną sensowną konkurencją w tej kategorii wydaje mi się Anomalisa, ale to zbyt surowy i niezależny obraz jak na moje oko. Dodatkowo pozycję Inside Out wzmacnia nominacja za najlepszy scenariusz oryginalny. Poza tym tylko Baranek Shaun jest z zeszłego roku, dwie pozostałe animacje wydają się tu być upchnięte na siłę, bez względu na swoją wartość artystyczną. Zresztą nominowanie filmu ze stajni Ghibli to czysta kurtuazja, ostatnim Oscarem dla japońskiej animacji był ten dla Spirited Away w 2002 roku. W głowie się nie mieści to zaiste pomysłowa historia i dla dzieciaków i dla młodzieży i dla widza dorosłego, która zasługuje na takie wyróżnienie.

  NAJLEPSZA MUZYKA ORYGINALNA

  The_Hateful_Eight_Soundtrack[1]

  Przednia muza do wielokrotnego słuchania

  NOMINACJE: Carol, Most Szpiegów, Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy, Sicario, Nienawistna ósemka

  MÓJ TYP: Nienawistna ósemka

  TYP AKADEMII: Nienawistna ósemka lub Sicario

  Tutaj nie mogę jednoznacznie ocenić co się wydarzy, w każdym razie Oscar dla Ennio Morricone zawsze mile widziany, ścieżka dźwiękowa jest utrzymana w starym dobrym klimacie i nie ma mowy o rapowankach jak w Django. Williams nic nowego w Przebudzeniu za bardzo nie oferuje, natomiast mocno grzmoci po łbie muza do Sicario. Jako, że nowy film Tarantino zbrodniczo jest moim zdaniem przez Akademię pominięty (brak nominacji dla najlepszego filmu? Serio? Przecież to dzieło jest niczym przełożona na ekran sztuka teatralna) to życzyłbym sobie chociaż statuetki w tej kategorii, byłoby naprawdę miło.

  NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

  lhv12ru1_o13m9w[1]

  Mocna tematyka, twarde, brudne wykonanie – Syn  Szawła jest czarnym koniem w tej kategorii.

  NOMINACJE: Syn Szawła, Mustang, W objęciach węża, Krigen, Theeb

  MÓJ TYP: Syn Szawła

  TYP AKADEMII: Syn Szawła

  Rzygam już tymi komentarzami pokroju „dostanie bo jest o Żydach”. To takie płytkie nieprzyjemne myślenie, które się w co niektórych spotęgowało poprzez sukces Idy i „ciepło”, że tak to ujmę przyjęte Pokłosie. A tutaj o szczególny dramat się rozchodzi i to, że temat tyczy się Holokaustu to jedno, to że śledzimy losy ojca, który godnie chce pochować syna to drugie. Jakimś tam zagrożeniem niby jest Mustang, ale na 99,9% statuetkę dostanie właśnie Syn Szawła. A Olsztyniacy nawet będą mogli wygrać już od poniedziałku wejściówki na ten film w konkursie na fanpage. Także jeśli czytacie teraz te słowa moi drodzy to sobie zapamiętajcie!

  NAJLEPSZA PIOSENKA

  8646578-lady-gaga-900-590[1]

  Serduszko dla Gagi – <3

  NOMINACJE: Writings on The Wall (Sam Smith), Earned It (The Weeknd), Simple Song #3 (Sumi Jo), Till It Happens to You (Lady Gaga), Manta Ray (J Ralph & Anthony)

  MÓJ TYP: Till It Happens to You – Lady Gaga

  TYP AKADEMII: Writings on The Wall – Sam Smith

  Nie chcę by Oscara dostało cokolwiek związanego z obślizgłym gównem jakim jest 50 twarzy Greya, więc nawet jeśli Earned It jest znośne jak na popelinę to mówię stanowcze nie. Czuję, że Złoty Koleś trafi do gościa od piosenki do Bonda, choć wolę kawałek, który wysmażyło na jego potrzebę Radiohead. A Gaga zasłużyła moim zdaniem na Oscara z dwóch powodów: piosenka jest poruszająca i znakomicie wykonana, a sama artystka już ma na koncie Złoty Glob za American Horror Story: Hotel więc byłoby to znakomite combo! Powodzenia życzę i trzymam mocno kciuki!

  NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

  73467020150318184209[1]

  Ku przestrodze. Drug’s are bad, m’key? 

  NOMINACJE: Amy, W krainie karteli, Scena ciszy, Winter on Fire, What Happened, Miss Simone? 

  MÓJ TYP: Amy

  TYP AKADEMII: Amy

  Bo przecież Akademia lubuje się w nagradzaniu historii tragicznych i z życia wziętych. Lubiłem Amy, ale wydaje mi się, że sama sobie po części zgotowała ten los, choć presja otoczenia była niesamowita. Być może nie była gotowa na taki sukces. Reszta filmów nominowanych jawi mi się jako taki dodatek do tego pewniaka. Chyba niczego więcej w tej kategorii dodawać nie muszę.

  NAJLEPSZY DŹWIĘK, NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU

  forceawakens_rey-1200x675[1]

  A może by tak nagroda dla BB-8 za bycie cudownym pysiaczkiem?

  NOMINACJE: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy, Zjawa, Mad Max: Na drodze gniewu, Big Short, Spotlight, Marsjanin, Sicario

  MÓJ TYP: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

  TYP AKADEMII: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

  Tutaj za wiele do powiedzenia nie mam, sądzę po prostu, że będą to takie nagrody pocieszenia dla Star Wars. Za naprawdę znakomity powrót do franczyzy i bezbolesne zatarcie złego wrażenia po nowej trylogii. Tylko tyle i aż tyle, a co, należy im się! Choć to nie jedyna kategoria, w której SW ma spore szanse.

  NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA 

  maxresdefault[1]

  Przez najbliższych 5 kategorii typuję Maxa! Jeśli nie przepadasz za tym filmem to możesz przewinąć

  NOMINACJE: Zjawa, Mad Max: Na drodze gniewu, Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął 

  MÓJ TYP: Mad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Mad Max : Na drodze gniewu

  Powoli się zaczynają schody robić, bo na moje oko Zjawa będzie ostro walczyć z Maxem, a inne filmy mogą mimo ciekawej tematyki pozostać niestety w tyle. Tutaj jednak większych wątpliwości nie mam, bo charakteryzacja w Maxie jest fenomenalna.

  NAJLEPSZA SCENOGRAFIA

  NOMINACJE: Mad Max: Na drodze gniewu, Zjawa, Marsjanin, Dziewczyna z portretu, Most szpiegów

  MÓJ TYP: Mad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Mad Max: Na drodze gniewu lub Zjawa

  Generalnie uwielbiam Mad Maxa za jego naturalność, za to z jakim pietyzmem to wszystko jest tam wysmażone, jeśli otworzy się worek z nagrodami dla Zjawy to pewnie poleci hurtowo, ale co mi tam! Ja obstawiam właśnie Maxa. 

  NAJLEPSZE KOSTIUMY

  NOMINACJE: Mad Max: Na drodze gniewu, Zjawa, Kopciuszek, Dziewczyna z portretu, Carol

  MÓJ TYP: Mad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Mad Max: Na drodze gniewu lub Zjawa

  Patrz kategoria „Najlepsza scenografia”.

  NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE

  NOMINACJE: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy, Mad Max: Na drodze gniewu, Marsjanin, Zjawa, Ex Machina

  MÓJ TYP: Mad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy

  Mam jakieś takie nieodparte wrażenie, że może się przechylić na korzyść SW. Bo w końcu jest mniej green boxa, a więcej takiej prawdziwej namacalnej roboty. I to może Akademia docenić i w sumie nawet powinna. Jeśli któryś z tych filmów dostanie w tej kategorii nagrodę to będę zadowolony.

  NAJLEPSZY MONTAŻ

  NOMINACJE: Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy, Mad Max: Na drodze gniewu, Big Short, Spotlight, Zjawa

  MÓJ TYPMad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Mad Max: Na drodze gniewu, Gwiezdne Wojny: Przebudzenie Mocy lub Zjawa

  Dałbym Maxowi za dynamizm, ale nie jestem w stanie przewidzieć, który z tych trzech co obstawiam nagrodę dostanie. Przednia robota we wszystkich trzech!

  NAJLEPSZE ZDJĘCIA

  poses at TheWrap's Awards Season Screening Series Presents "The Tree Of Life" on December 8, 2011 in Los Angeles, California.

  Taki niepozorny, a jaki kozak

  NOMINACJE: Zjawa, Mad Max: Na drodze gniewu, Nienawistna ósemka, Sicario, Carol

  MÓJ TYPZjawa

  TYP AKADEMIIZjawa

  Szykuje się trzeci pod rząd Oscar dla Emmanuela Lubeskiego. To co się dzieje w Zjawie w tej kwestii, to jest niczym nieskrępowane piękno i poezja. Można nie docenić warstwy fabularnej, można nie docenić reżyserii, ale no zdjęcia… zdjęcia są olśniewające!

  NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY

  df-20584rv2[1]

  Sympatyczna nagroda dla sympatycznego filmu?

  NOMINACJE: Marsjanin, Big Short, Pokój, Carol, Brooklyn

  MÓJ TYP: Marsjanin

  TYP AKADEMII: Marsjanin

  Materiał źródłowy Marsjanina to szalenie popularna książka debiutanta Andyego Weria. Film to przesympatyczny, ale w głównych kategoriach raczej szans nie ma. Ale za to ma szansę Drew Goddard, któremu będę kibicować mocno. W końcu to gość, który wyreżyserował Dom w głębi lasu, na którego punkcie mam wciąż niezłego kręćka.

  NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY

  lead_large[1]

  Vikander mocno pracuje na bycie rozchwytywaną w najbliższej przyszłości

  NOMINACJE: W głowie się nie mieści, Ex Machina, Most szpiegów, Spotlight, Straight Outta Compton

  MÓJ TYP: Ex Machina

  TYP AKADEMII: Ex Machina lub W głowie się nie mieści

  Bo ja to lubię oryginalne historie, a wiem, że Inside Out wykosi w swojej głównej kategorii. Ex Machina zasługuje na trochę czułości, bo to film, który nieźle narozrabiał nie tylko w głowach fanów s-f. Taka nagroda na pocieszenie dla filmu, który zdecydowanie warto zobaczyć.

  NAJLEPSZY REŻYSER

  inarritu-main[1]

  Ma już trzy, ile jeszcze wykosi? 

  NOMINACJE: Alejandro Gonzalez Innaritu (Zjawa), George Miller (Mad Max: Na drodze gniewu), Tom McCarthy (Spotlight), Adam McKay (Big Short), Lenny Abrahamson (Pokój)

  MÓJ TYP: George Miller – Mad Max: Na drodze gniewu

  TYP AKADEMII: Alejandro Gonzalez Innaritu – Zjawa

  Nie oszukuję się, że Abrahamson zgarnie cokolwiek za genialny w swej prostocie Pokój, kibicuję Millerowi bo od dawna mu się należy za wkład w kono post-apo. Ale tak czy siak czuję, że nagroda znowu powędruje do Alejandro. Choć Zjawa to fabularnie rzecz prosta, to wcale łatwo tegoż dzieła nie było z pewnością nakręcić. Także serduchem przy Millerze, rozumem przy Innaritu.

  NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA

  download+%25281%2529[1]

  Serduszko dla Jennifer – <3

  NOMINOWANE: Jennifer Jason Leigh (Nienawistna ósemka), Kate Winslet (Jobs), Alicia Vikander (Dziewczyna z portretu), Rachel McAdams (Spotlight), Rooney Mara (Carol)

  MÓJ TYP: Jennifer Jason Leigh – Nienawistna ósemka

  TYP AKADEMII: Kate Winslet – Jobs

  Winslet obstawiam bo dostała Złoty Glob, chyba tylko dlatego. Ta pani ma już na koncie nagrodę za Lektora więc teraz pora na niedocenioną, a szalenie dobrą w swoim fachu Leigh. Uwielbiam to co odwala w Nienawistnej, jest tak plugawa i paskudna, że nie sposób jakoś jej tam nie polubić. Jako, że zawsze jestem za zrytymi kreacjami to nie mogę obstawiać inaczej.

  NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY

  re_select_4.00002444 Tom Hardy (foreground) and Will Poulter hunt for the person they had left for dead, in THE REVENANT. Photo Credit: Courtesy Twentieth Century Fox. Copyright © 2015 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved. THE REVENANT Motion Picture Copyright © 2015 Regency Entertainment (USA), Inc. and Monarchy Enterprises S.a.r.l. All rights reserved. Not for sale or duplication.

  Dałbym serduszko Tomowi, ale może mnie za to jebnąć

  NOMINOWANI: Tom Hardy (Zjawa), Christian Bale (Big Short), Mark Ruffalo (Spotlight), Mark Rylance (Most szpiegów), Sylvester Stallone (Creed: Narodziny Legendy)

  MÓJ TYP: Tom Hardy – Zjawa

  TYP AKADEMII: Tom Hardy – Zjawa

  Choć przezabawnie by było oglądać jak Sylvek odbiera nagrodę. Ale aż takich jajec nie przewiduję. Hardy przyćmił Leo swoją grą zimnego skurwysyna, jego Fitzgerald to postać antypatyczna i zryta tak jak lubię. Pisałem, że Tom to osoba, która już dawno zasłużyła na nagrodę i mam nadzieję go wykreślić ze swojej listy w dniu 29 lutego.

  NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA

  larson.png.CROP.promo-xlarge2[1]

  Serduszko dla Brie – <3 I miliony dla Jacoba!!!

  NOMINOWANE: Brie Larson (Pokój), Jennifer Lawrence (Joy), Cate Blanchett (Carol), Saoirse Ronan (Brooklyn), Charlotte Rampling (45 lat)

  MÓJ TYP: Brie Larson – Pokój

  TYP AKADEMII: Jennifer Lawrence – Joy lub Cate Blanchett – Carol

  Uważam, że tym razem Lawrence nie zasłużyła, ale koniunktura na nią jest straszna, cóż poradzić. Tymczasem jeśli to Blanchett dostałaby nagrodę to miałaby tyle co ulubienica wszystkich – Meryl Streep, czyli trzy. Ja jednak jestem zakochany w duecie Brie Larson i Jacoba Tremblay’a w Pokoju. Ten przecudowny obraz zasługuje na jakiekolwiek wyróżnienie i mam nadzieję, że to będzie właśnie w tej kategorii (bo nie oszukuję się, że będzie w innych, aczkolwiek nawet kosztem Zjawy Maxa cieszyłbym się gdyby wygrał w głównej kategorii. Dajcie też świeżej krwi w oscarowym wyścigu szansę, zasługuje w tym roku jak mało która.

  the-revenant-fn01[1]

  Wciąż czekam na wspólną trasę z Meshuggah

  NAJLEPSZA AKTOR PIERWSZOPLANOWY

  NOMINOWANI: Leonardo DiCaprio (Zjawa), Eddie Redmayne (Dziewczyna z portretu), Michael Fassbender (Jobs), Bryan Cranston (Trumbo), Matt Damon (Marsjanin)

  MÓJ TYP: Leonardo DiCaprio – Zjawa

  TYP AKADEMII: No już prędzej nawet Adam Sandler (a tak serio to mam nadzieję, że Leo)

  Wiecie dlaczego Jacob Tremblay nie dostał nominacji za Pokój? Bo Internet by nie podołał od memów z Leo pokonanym przez 9-latka. Taka prawda! Redmayne już nagrodę ma, Fassbender ma jeszcze czas, a Jobs jakoś mega nie powala. Damon… kurczę, ale no za rolę w prawie komedii? Okej, okej może się jeszcze zdarzyć tak, że Jesse wjedzie na scenę jakąś wypasioną bryką, a Walter, krzyknie „Trumbo, bitch!” i odjadą w nieznane. No ale w tym roku konkurencja Leo serio została wyeliminowana przez wiek. Dajcie mu w końcu tego Oscara, bo memy z Garym Oldmanem już się produkują.

  NAJLEPSZY FILM

  maxresdefault[1]

  Obyś jutro w nocy nie zrobił takiej zawiedzionej minki Leo

  NOMINACJE: Zjawa, Brooklyn, Pokój, Most szpiegów, Mad Max: Na drodze gniewu, Big Short, Marsjanin, Spotlight

  MÓJ TYP: Mad Max: Na drodze gniewu albo Pokój

  TYP AKADEMII: Zjawa

  Bo tak jak mówiłem kibicuję bardzo dziełu Millera, ale Pokój mnie po prostu wzruszył. Zjawa się fabularnie do Birdmana nie umywa, Brooklyn jest tylko na doczepkę, a Big Short, Most szpiegów Spotlight jawią mi się jako filmy, które będą największymi przegranymi w tym roku, choć nie uważam je za złe. Jednak te 12 nominacji robi swoje i jest bardzo wymowne. Także spodziewajmy się powtórki z zeszłego roku. Jak Chris Rock czegoś nie będzie ciekawego odwalać to może być nieco nudnawo.

  I to by było na tyle jeśli chodzi o nominacje do 88 gali Oscarów. Mam nadzieję, że będziecie mi towarzyszyć na wydarzeniu na fejsiku, gdzie będę relacjonować wszystko na bieżąco! Dzięki za uwagę i przebrnięcie do końca!

  Komentarze