pendleton-ward-wallpapers[1]

KTO ZA TYM WSZYSTKIM STOI? #01: Twórcy kultowych kreskówek (część 1)

Oglądamy ich dzieła na co dzień, ale czy wiemy jak wyglądają? I jaki jest ich całkowity dorobek? Postanowiłem bliżej przyjrzeć się szalonym umysłom twórców kreskówek, na których albo się wychowałem, albo które obecnie oglądam. Ten wpis ma szansę rozwiać Wasze wątpliwości co do znajomych stylistyk widzianych w rozmaitych kreskówkach, bowiem przedstawieni tu twórcy odpowiadają często za kilka kultowych serii. Zresztą, zerknijcie sami!

genndytartakovskyinterview-1100x600[1]

GENNDY TATARKOVSKY. Z pochodzenia jest Rosjaninem. Jego w pełni autorskie serie to Labortatorium Dextera, Atomówki oraz Samuraj Jack. Był też scenarzystą przygód Krowy i kurczaka, reżyserował też Dwa głupie psy. Aż tyle zawdzięczamy jednemu kolesiowi, który z wiekiem złagodniał i zajmował się bardziej okrzesanymi produkcjami – animowanymi Wojnami klonów. Na dużym ekranie do tej pory pojawiła się jedna wyreżyserowana przez niego seria filmów –  Hotel Transylwania, której trzecia odsłona powinna ujrzeć światło dzienne w 2018 roku.

pendleton-ward-wallpapers[1]

PENDLETON WARD. To że w umyśle tego szalonego osobnika rodziły się scenariusze do Niezwykłych przygód Flapjacka to jeszcze pół biedy. Ten gość jest twórcą jednego z najbardziej popularnych seriali animowanych w ostatnich latach – postapokaliptycznej Pory na przygodę (bądź jak kto woli Adventure Time). Z drugiej strony ten sam gość powołał do życia kreskówkę bardzo kontrowersyjną i mającą dość wątłą wartość edukacyjną, a więc Wujcia Dobra Rada. Za Porę kocham tego typa całym serduszkiem, natomiast Wujcia zdarza mi się oglądać z gigantycznym WTF! Zdecydowanie jeden z bardziej porytych kolesi na tym łez padole.

matt-groening-flickr[1]

MATT GROENING. Ten sympatyczny z twarzy osobnik odpowiada za dwie ultra popularne serie: Simpsonowie oraz Futurama. Prześmiewcze, momentami dość mocno kontrowersyjne, ale w gruncie rzeczy lżejsze niż South Park czy Family Guy (o którym za momencik). W ramach ciekawostki dodam, że jeden z jego synów nazywa się Homer.

eec3e3d94a116a3552a1a89b9def9b30[1]

 JOSEPH BARBERA I WILLIAM HANNA. Pamiętacie jak na Cartoon Network puszczano takie kreskówki jak Tom i Jerry, Pies Huckelberry, Pixie, Dixie i Pan Jinks, Flintstone’owie, Miś Yogi, Kot Tip Tiop, Wally Aligator, Jetsonowie, Goryl Magilla, Przygody Johnny’ego Questa, Kosmiczny duch, Wredniak i Bałwan w swych latających maszynach, Scooby Doo: Gdzie jesteś?, Szalone wyścigi albo Lucky Luke? Za te kreskówki odpowiadało tych dwóch jegomościów, którzy dożyli bardzo sędziwych lat. Pan Barbera odszedł w roku 2006 w wieku 95 lat, natomiast pan Hanna w wieku lat 90 w 2001 roku.

Seth MacFarlane, director and co-writer of the film "TED," poses for a portrait during the "TED" press day at The Four Seasons Hotel on Saturday, June 16 in Beverly Hills, Calif. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

SETH MACFARLANE. Na koniec słów kilka o gościu, który swoimi kreskówkami nagrabił sobie na przestrzeni lat nie gorzej niż Trey Parker i Matt Stone (South Park). Seth jest twórcą trzech charakterystycznych kreskówek: Family Guy, American Dad The Cleveland Showprzy czym to ostatnie nie za bardzo spodobało się publice, która zarzuciła zbyt mocne kopiowanie pomysłów z FG. Seth próbuje swoich sił jako reżyser komedii, które trafiają potem na duży ekran. Dość konserwatywny jak na jego jazdy po bandzie okazał się Ted, który był niemałym sukcesem także w kraju nad Wisłą. Jednak już takie Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie nie przypadło za bardzo do gustu nie tylko polskim widzom, ale i zagranicznym, film mimo humoru momentami rodem z FG został przyjęty dość chłodno. Obecnie Seth pracuje nad serialem The Orville, który ma parodiować motywy z Gwiezdnych wojen Star Treka. Póki co zwiastun mnie nie ujął, ale może całość będzie dużo lepsza. Ode mnie tyle na dziś, do przeczytania next time!

Komentarze