MENU
 • Seriale, które zrewolucjonizowały telewizję (CZĘŚĆ 1)

  Kwiecień 5, 2017 5:39 pm Dodał stanley

  Dość ciężko jest zdefiniować słowo rewolucja w kontekście kultury i popkultury. Wszelakie mody, długofalowe czy też tymczasowe wynikają z sumy pewnych elementów, które składają się na większą całość. Twórcy filmów i seriali inspirują się sobą nawzajem, ale są takie produkcje, które wszystko zapoczątkowały lub rozwinęły podgatunki seriali na tyle, by można było je uznać za rewolucyjne. Wybrałem póki co pięć które większość z Was z pewnością widziała bądź przynajmniej kojarzy. A jeśli nie widziała to już wie, że obejrzeć musi. Endżoj!

  the-twilight-zone-007[1]

  STREFA MROKU (1959 – 1964). Echa tej produkcji są wyraźnie widoczne w takich produkcjach jak Opowieści z kryptyZ Archiwum X, Stranger Things, American Horror Story czyli wszelakie seriale w klimacie mystery. Antologia pod którą podpisał się Rod Serling miała niemały wpływ na późniejszą twórczość chociażby Stevena Spielberga, który stworzył Bliskie spotkania trzeciego stopnia czy E.T. Nadprzyrodzone zjawiska przytrafiające się zwyczajnym ludziom. Serial, któremu należy się koniecznie pokłonić.

  UXyNAe[1]

  PRZYJACIELE (1994 – 2004). Kultowy sitcom, który zdecydowanie wpłynął  na ostateczny kształt Teorii wielkiego podrywu czy Jak poznałem waszą matkę. Schemat wałkowany wielokrotnie, w którym mamy grupę wielce indywidualnych postaci borykających się z bardziej lub mniej skomplikowanymi problemami. Bardzo sporadycznie słyszę negatywne opinie o tym tasiemcu, ale to wynika z rewelacyjnej gry aktorskiej i takiego przyzwyczajenia, które się przykleja do widza przez te wszystkie lata.

  960[1]

  OSTRY DYŻUR (1994 – 2009). To w tym serialu grał George Clooney i zdecydowanie nie miał się czego wstydzić bowiem był to szalenie popularny tasiemiec. Zainspirował zarówno Chirurgów jak i Doktora House’a, a nawet klasyk sam w sobie jakim jest serial Hoży doktorzy. Piętnaście (!!!) sezonów ratowania ludzkiego życia, którego przynajmniej kilka pierwszych sezonów koniecznie trzeba zobaczyć.

  the-sopranos-2_7524[1]

  RODZINA SOPRANO (1999 – 2007). Wybitna produkcja HBO, która miała wpływ na kształt takich seriali jak Prawo ulicy czy Breaking Bad. Właściwie to taki Ojciec chrzestny w odcinkach, z wybitną kreacją nieżyjącego już niestety Jamesa Gandolfiniego. Gangsterskie porachunki idą tutaj w parze z dbaniem o rodzinę i analizą dość skomplikowanego z charakteru bohatera jakim jest Tony Soprano. Wydaje mi się, że ten serial pod koniec lat 90-tych był tym dla HBO czym obecnie jest Gra o Tron. Z pominięciem rzecz jasna całego internetowego szaleństwa.

  909688-tv-jpg-lost-series[1]

  ZAGUBIENI (2004 – 2010). „Lości” jak zwykło się spolszczać ten kultowy tytuł, doprowadzili do rewolucji podwójnej. Po pierwsze odświeżyli pewne schematy „mystery show”, przywracając do łask ekranową tajemnicę wyeksploatowaną przez lata. Po drugie doprowadzili do rewolucji w sieci, był to bowiem pierwszy serial, który miał tak intensywnie działające forum internetowe, na którym mnożyły się rozmaite teorie, analizy odcinków i ścierały sympatie i antypatie wobec bohaterów. Ostatecznie dla mnie serial ten stał się tym najważniejszym w życiu, można mnie zerwać w środku nocy i zapytać o większość wątków, imiona bohaterów i przede wszystkim kultowe liczby, a wszystko wyśpiewam. I to by było na tyle ode mnie, do przeczytania next time!

  Komentarze

  Kategorie: