brangelina-binodon69[1]

TOP 10 STANLEYA: Najistotniejsze popkulturalne wydarzenia roku 2016.

Rok 2016 od jakiegoś czasu nazywany jest tak zwanym Czarnym Rokiem z wiadomych względów. Jakby się tak dobrze zastanowić to wszelakie istotne wydarzenia w kulturze i popkulturze zostały przyćmione przez odejście takich gwiazd jak Carrie Fisher, Alan Rickman, Andrzej Wajda, Prince, David Bowie czy George Michael. W tym całym smutku mogliśmy zapomnieć o pewnych sukcesach i osiągnięciach, o których postanowiłem przypomnieć nie tylko sobie ale i Wam. Zróbmy więc sobie mały „rewind”!

Leonardo DiCaprio accepts the award for best actor in a leading role for “The Revenant” at the Oscars on Sunday, Feb. 28, 2016, at the Dolby Theatre in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

LEONARDO I OSCAR. Rok 2016 ostatecznie rozprawił się ze śmieszkowaniem z Leosia, który w końcu otrzymał upragnionego Oscara za pierwszoplanową kreację w filmie Zjawa. Także okres pewnych memów można śmiało uznać za zamknięty.

curesd-child[1]

PRZEKLĘTY HARRY. Dla mnie Harry Potter i Przeklęte Dziecko to jedno z największych rozczarowań tego roku. Książka nie rozszerza uniwersum, jest wręcz krokiem wstecz jeśli o charaktery i motywacje postaci się rozchodzi. Znacznie lepiej wypadły filmowe Fantastyczne Zwierzęta, o których więcej w podsumowaniu najlepszych filmów mainstramowych w tym roku.

brangelina-binodon69[1]

ROZPAD BRANGELINY. Uchodzili za parę idealną, najseksowniejszą na świecie i nie uciekającą od niesienia pomocy potrzebującym. Ich rozwód dobitnie udowodnił, że nie ma związków idealnych, a to co pokazuje nam telewizja, prasa i Internet jest tylko ładnie spreparowane i nigdy nie pokazuje w pełni co kryje się pod powierzchnią uśmiechów i wspólnych zdjęć.

lemonade-1-2[1]

BEYONCE ROZLICZYŁA ZDRADĘ SWOJEGO MĘŻA ALBUMEM. I to nie byle jakim albumem bowiem Lemonade okazało się nie tylko komercyjnym sukcesem, ale i artystycznym (kolaboracja z Jackiem White okazała się całkiem owocna). Nie każdy ma w swoim życiu okazję powiedzieć o bólu wynikającym ze zdrady w taki sposób jak ta pani, bardzo się cieszę, że wybrała taką formę ekspresji.

hodor-1.0[1]

GRA O TRON WCIĄŻ SZOKUJE JAK TRZEBA. Serial jeszcze bardziej zyskał na popularności kiedy fabułą zaczął wyprzedzać treść książki. Na dziesięcioodcinkowy sezon przynajmniej cztery odcinki były wielce szokujące i udowadniające, że masowe szaleństwo na punkcie produkcji HBO jest jak najbardziej zasłużone. Czekają nas jeszcze dwa sezony, krytycy już teraz obstawiają, że godnym zastępcą serii będzie fantastyczne Westworld.

2000px-Netflix_logo-polished[1]

NETFLIX W POLSCE. Wydawać się może, że nie jest to tak istotne wydarzenie jakby się mogło wydawać, ale na nasze podwórko trafił kanał telewizyjny, który nie dość, że jest pozbawiony reklam to jeszcze oferuje całe sezony seriali wypuszczane od razu. Netflix to obecnie siła napędowa takich produkcji jak Stranger Things, Narcos, BoJack Horseman, Luke Cage, Daredevil czy Orange Is The New Black, dla mnie póki co jedyna sensowna konkurencja dla HBO.

pokemon-go-3[1]

WZLOT I UPADEK POKEMON GO. Aplikacja, która wywołała szał na całym świecie nie tylko wśród dzieciaków dominowała wszelakie możliwe media, skwapliwie korzystali z niej YouTuberzy, a jednemu z polskich twórców na fali jej popularności udało się wydać wątpliwej jakości podręcznik dla graczy. Niestety zabawa ta szybko się większości znudziła, a i pogoda nie sprzyja do zbierania stworków. Podejrzewam jednak, że gdy pojawi się druga generacja to hype powróci przynajmniej na chwil kilka.

maxresdefault[1]

POLSKIE KINO W HISTORYCZNYM ROZKROKU. Nie ukrywajmy, że w tym roku najbardziej namieszały produkcje, które miały nam w pewien sposób pokazać wydarzenia i osoby istotne dla historii Polski. I tak jak Ostatnia Rodzina Wołyń okazały się artystycznymi i frekwencyjnymi sukcesami tak Historia Roja Smoleńsk pokazały jak nie powinno się kręcić filmów o tematyce dla naszego kraju ważnej, drażliwej i wciąż niewystarczająco upamiętnionej.

the-walking-dead-season-7-rick-lincoln-michonne-gurira-cci-key-art-1200x707-1[1]

THE WALKING DEAD ZBYT BRUTALNE? Na pierwszy odcinek siódmego sezonu TWD czekali zarówno rozczarowani finałem poprzedniego sezonu fani, ja i Ci, którzy (w znacznej mniejszości) uznali cliffhanger za znakomity pomysł. Pojawienie się Negana w fabule przemeblowało myślenie o tym serialu wśród tych, którzy myśleli, że ofiara Lucille będzie tylko jedna. Ofiary były dwie, a zgony bardzo, bardzo brutalne i jak to się ładnie mówi, mocno „graficzne”. To sprawiło, że część widzów po prostu psychicznie nie wytrzymała i postanowiła odpuścić sobie dalsze oglądanie serialu.

maxresdefault-1[1]

RADOŚĆ I SMUTEK FANÓW GWIEZDNYCH WOJEN. Łotr Jeden z którego tytułu tak śmieszkowaliśmy okazał się bardzo dobrą gwiezdną historią, z naciskiem na pokazanie tego czego mogło paradoksalnie brakować w filmach z głównego nurtu – wojny. Losy straceńców co prawda nie przebiły finansowo sukcesu Przebudzenia Mocy ale udowodniły, że można to uniwersum ugryźć nieco inaczej. Niestety cieniem na sukcesie serii położyła się niespodziewana śmierć Carrie Fisher, odtwórczyni roli księżniczki Leii z oryginalnej trylogii Lucasa.

BONUS

maxresdefault[1]

MEMIARZE I DRAMY NA POLSKIM YOUTUBE. Ciekawe zjawisko inspirowane zagranicznymi twórcami takimi jak Filthy Frank, iDubbz czy Leafy rozkwitło na polskim YouTube dzięki sukcesowi Gargamela. Twórca ten obśmiewający najbardziej sztuczne i szkodliwe jutubowe kanały wybił się na tyle, że w jego ślady poszli tacy panowie jak Ahus i Generator Frajdy, a z pań bardzo specyficzna Bazyliszek Chan. Poza tym dość specyficznym zjawiskiem użeraliśmy się z dramami mniejszymi i większymi, generalnie jutuberzy zaczęli prać publicznie brudy, co jednocześnie przysporzyło im nowych fanów,  jak i odebrało tych, których nie interesują osobiste potyczki. Mam nadzieję, że ta moda na wbijanie sobie szpil się choć trochę wyciszy, moim zdaniem kanały tylko na tym tracą. To by było na tyle na dziś, dzięki za uwagę i do przeczytania next time!

Komentarze