5_1280[1]

TOP 10 STANLEYA: Polskie kanały na You Tube, które powiększą Waszą popkulturalną wiedzę.

Moim skromnym zdaniem dobrze jest kiedy wiedza idzie w parze z rozrywką. Kiedy nawet z zabawnego programu można wyciągnąć jakieś smaczki i napchać sobie umysł przydatną w rozmaitych sytuacjach wiedzą (co by na przykład zaimponować znajomym, a co!). Przed Wami więc dziesięć kanałów na polskim YT, które nie dość, że Was rozbawią to jeszcze spełniają misję poniekąd edukacyjną! Mam nadzieję, że spodobają Wam się wszystkie, a i będziecie poszukiwać kolejnych!

5_1280[1]

Marcin Łukański jest mistrzem w swoim fachu, prowadzi kanał „Na gałęzi”.

JAKBYNIEPACZEC. Autorzy skupiają się na swoim kanale przede wszystkim na serialach i jest to zdecydowanie coraz bardziej profesjonalne przedsięwzięcie. Sporo materiałów poświęcają zapowiedziom tego co nasz czeka w najbliższych miesiącach chociażby na Netflix czy HBO, sypią ciekawymi zestawieniami, analizują konkretne tytuły i wyróżniają się tym, nie kryją się z własnymi fascynacjami. Czyli nie jest to taki suchy kanał informacyjny, wręcz przeciwnie, interaktywny. Jeśli o serialowy świat chodzi to oni trzymają rękę na pulsie chyba najlepiej ze wszystkich. Także polecam po stokroć!

ŁUKASZ STELMACH – ICHABOD. Ten pan posiada wiedzę z zakresu komiksów, seriali, filmów (nie znosi Zielonej mili, zły człowiek!), jest totalnym maniakiem i wytłumaczy Wam co ssie zarówno w DC jak i w Marvelu. Jego osądy są mocno subiektywne i często kontrowersyjne, tak że uznawany jest za bucowatego. Dla mnie jednak jest to przejaw jego pewności siebie, a wiedzę, którą przekazuje w swoich długaśnych materiałach można chłonąć godzinami.

PAWEŁ OPYDO. Czyje książki i piosenki są złe? I dlaczego? Paweł odpowie Wam na te pytania! Jest mistrzem sarkazmu i wyłapywania książkowych absurdów, oraz analizuje co bardziej kretyńskie teksty piosenek z naszego podwórka. Paweł wypracował sobie swoje własne charakterystyczne flow krótkich analitycznych filmików, podczas oglądania których często pękam ze śmiechu. Na naszym podwórku jest jedyny i niepowtarzalny!

Z DVPY. Zanim zaczniecie się burzyć, że to przecież kanał z kontentem dla gimnazjalistów entuzjastycznie reagujących na bluzgi i seksualne podteksty spieszę donieść, że mam na myśli konkretny „podprogram” Macieja na jego kanale czyli „Kurwtura głupcze!”. W swoich filmikach Człowiek Warga omawia świetne komiksy, teledyski, filmy, piosenki, książki, a całość okrasza tak zwaną Bonusową Wiedzą. Warto oglądać, kawał zacnych polecajek miało już w tym programie miejsce!

SFILMOWANI. Program z analitycznymi recenzjami prowadzony jest przez wyluzowanych acz profesjonalnych prowadzących, którzy lubią sobie ironizować, nie uciekają od sarkazmu i z polotem opowiadają o filmach widzianych nawet i kilka godzin wcześniej. Jak dla mnie jest to jeden z najlepszych kanałów z recenzjami filmowymi, śledzę każdą ich wrzutkę i mam nadzieję, że kiedyś będzie mi dane z nimi pogadać na żywo 😀

NA GAŁĘZI. Kanał, dzięki któremu powiększycie swoją wiedzę przede wszystkim o nowinki techniczne. Autor w bardzo przystępny sposób tłumaczy w jaki sposób były kręcone największe hity kinowe i serialowe, a także w sposób nie tyle złośliwy co bardzo zabawny wytyka błędy, które się w filmach pojawiają. Nie jest to może kanał, podczas oglądania którego będzie się pokładać ze śmiechu, ale wiedzy dzięki oglądaniu go wyniesiecie całe wiadra.

GALERIA HORRORU. Ten kanał prowadzi bardzo wyluzowany koleś, który nie ma ciśnienia by było mega profesjonalnie. Dzięki temu oglądając jego recenzje filmów grozy poczujcie się po prostu jak on. Nie ma w zwyczaju jakoś mega szastać wysokimi notami i często wyłapuje fabularne absurdy czy to w najnowszych, czy w nieco starszych produkcjach.

CATUS GEEKUS. Czyli popkultura z kobiecego punktu widzenia. Dziewczę bardzo swobodnie opowiada o swoich ulubionych filmach czy to aktorskich, czy animowanych, lubi Star Wars i ogólnie to jedna z ciekawszych blogerek i vlogerek siedzących w geekowskich klimatach (jeszcze Kaśka ze Zwierza Popkulturalnego wymiata, ale ona rzadko nagrywa). Kobiecina się nieźle rozkręca także polecam zerknąć, jej materiały są coraz lepsze!

MASOCHISTA. Co prawda mam wrażenie, że tego pana już nie trzeba nikomu przedstawiać, aaaale… Zawsze znajdą się jednostki oporne, które nie będą przekonane do sprawdzenia bluzgającego na lewo i prawo brodacza. Brodacz jednak wiedzę posiada, ogląda chujowe polskie filmy i pastwi się nad nimi, oraz streszcza szkolne lektury. I czasem prowadzi Zapytaj Beczkę.

GRUPA FILMOWA DARWIN. Na sam koniec pozostawiam sobie ekipę, która właściwie dość mocno dystansuje cały polski YT i tworzy produkcje na światowym poziomie, inspirując się chociażby Monty Pythonem. Jest absurdalnie, sarkastycznie ironicznie, ale też momentami kontrowersyjne bowiem panowie mają  w swoim dorobku filmy, w których portretują Boga, Jezusa i Szatana. Moim zdaniem polski YT należy do nich i nic nie zapowiada tego by miało być inaczej.

Ode mnie tyle na dziś, do przeczytania next time! Jutro recenzja nowego odcinka The Walking Dead, następnie Annihilacji, a w weekend będzie mnie można złapać w Warszawie na Warszawskich Targach Fantastyki!

Komentarze