loglady_return[1]

Widelcem w kontakt, czyli o piętnastym odcinku trzeciego sezonu „Twin Peaks”.

Oglądając kilka ostatnich epizodów nowego TP widzowie mogli poczuć się skonsternowani i sfrustrowani powolnie rozwijającą się akcją, scenami wyrwanymi z kontekstu i całą masą wątków pobocznych sprawiających wrażenie wrzuconych dość przypadkowo. Tym razem otrzymaliśmy odcinek wyraźnie podzielony na segmenty ciemniejącym ekranem. Wygląda na to, że w następnym odcinku zobaczymy starego, dobrego Coopera, a w finale w końcu dojdzie do długo oczekiwanej konfrontacji dobra i zła.

twin_peaks_the_return_season_3_episode_15_review_theres_some_fear_in_letting_go[1]

W końcu jakaś pozytywna scena!

Ku mojemu zaskoczeniu początkowa sekwencja odcinka miała jak najbardziej pozytywny wydźwięk. Nadine odwiedza Eda dzierżąc w rękach łopatę do odkopywania się z gówna zakupioną u doktora Jacobiego. Oznajmia, że wie, że Ed od dawien dawna kocha Normę. „Uwalnia go” od siebie po czym pełna radości odchodzi. Ed idzie do baru należącego do Normy i przez kilka chwil czuje gorzki smak porażki bowiem kobieta wpierw rozmawia z adoratorem, który już wcześniej proponował jej zaangażowanie w rozrastającą się sieć restauracji. Norma jednak woli postawić na rodzinę i jasno daje do zrozumienia, że z ich relacji nic nie wyjdzie, po czym podchodzi do Eda i w końcu jesteśmy świadkami bardziej romantycznego momentu w tym sezonie. Ed przez tyle lat czekał na Normę i w końcu się doczekał.

Żeby jednak nie było tak słodko to jest to jedyna sekwencja w odcinku, która może poprawić nasz stan ducha. Dalej mamy już tylko morderstwa w wykonaniu Chantal, samobójstwo Stevena, agresywną Audrey i sceny przemocy z udziałem Jamesa i jego kumpla w rękawicy o wyjątkowej mocy. Zło w różnych obliczach unosi się nad Twin Peaks i w jego okolicach. Zły Cooper kontynuuje konsekwentnie swoje działania i udaje się na stację benzynową, która prowadzi do innego wymiaru gdzie rozmawia z dziwacznym wcieleniem agenta Jeffriesa. Otrzymuje od niego numer telefonu by skontaktować się z tajemniczą kobietą, następnie wychodzi i natrafia na roztrzęsionego synalka Audrey, która co ważne, wciąż posiada zdjęcie Coopera, oczywiście przed przemianą. Szybko nokautuje chłystka i każe mu wsiąść do samochodu. O czym będą gadać dowiemy się w następnym epizodzie, ale jak widać wszystkie główne wątki powoli zmierzają ku nieuchronnemu finałowi.

To, że zobaczymy w końcu normalnego Coopera w następnym odcinku wydaje mi naturalną koleją rzeczy. Dougie oglądając film w telewizji słyszy znajome imię – agenta Cole’a co prowokuje go do włożenia widelca w kontakt. Logiczne wydaje się więc przywrócenie naszego ulubieńca do starej „formy”, w końcu przez kontakt w ścianie się z innego wymiaru przedostał. Słyszałem teorię, że Cooper już się „nie obudzi”, że Lynch nam wszystkim zagra na nosie, ale jednak się na to nie zapowiada. I bardzo dobrze, bo taki żart w wykonaniu reżysera jedynie by wszystkich rozwścieczył.

Najbardziej poruszającym momentem odcinka było jednak pożegnanie Pieńkowej Damy. Odtwórczyni tej roli, Catherine E. Coulson odeszła pod koniec września 2015 roku, wszystkie sceny z jej udziałem zostały na szczęście nagrane i przyznam jakbym oglądał jej odejście niemal na żywo. Pieńkowa Dama była niczym łącznik pomiędzy naszym światem a mrocznym wymiarem podając zaszyfrowane informacje zastępcy szeryfa. Oczywiście cały odcinek był dedykowany aktorce choć, co ciekawe napisane było, że jest on dedykowany Margaret Lanterman czyli postaci, a nie samej odtwórczyni. Przewrotność Lyncha nie zna granic.

loglady_return[1]

Bardzo ładne i poruszające pożegnanie kultowej postaci.

Wierzę, że to wszystko zostanie jakoś sensownie rozwiązane, albo przynajmniej furtka do kolejnego sezonu powstanie, a spekulacje o czwartej odsłonie cyklu jak najbardziej po sieci krążą. Obyśmy nie krzyczeli ze na kolanach tak jak nieszczęsna dziewczyna w ostatniej scenie tego epizodu. Z rozczarowania i złości. David, nie zawiedź nas! Do przeczytania za tydzień!

Komentarze