Murphy(1)[1]

Zanim wypijesz zielone piwko, czyli o aktorach irlandzkiego pochodzenia słów kilka.

Zanim jutro zasiądziecie do czytania wpisu o najciekawszych irlandzkich lub w irlandzkich klimatach się poruszających filmach, chciałbym Wam przybliżyć nieco sylwetki najciekawszych aktorów pochodzących z Irlandii. Trzeba przyznać, że to cholerne zdolniachy, które są rozchwytywane jak należy. Także zerknijcie sobie na zestawienie, być może któreś nazwisko Was nieco zaskoczy, ale na pewno też ucieszy!

Colin Farrell Wallpaper @ go4celebrity.com

10.COLIN FARRELL. Urodzony w 1976 roku w Dublinie, obecnie ma więc 39 lat. Mam wrażenie, że jest dość mocno niedocenionym twórcą, w ostatnich latach może pochwalić się kreacjami w dość wymagających produkcjach takich jak chociażby Lobster. Najbardziej rozpoznawalne filmy z jego udziałem to Alexander, Telefon, Wojna Harta, Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Parnassus czy Daredevil. Mogliśmy go też oglądać w drugim sezonie serialu Detektyw produkcji HBO, który choć uważany jest za sporo gorszy od pierwszego to postacią zmęczonego życiem Raya Velcoro jak najbardziej łapie u mnie plusa. Colin należy do typu totalnych kobieciarzy, ze znaną tu i ówdzie Alicją Bachledą-Córuś (Pan Tadeusz) ma nawet syna, a jeśli dobrze pamiętam to poznali się na planie całkiem ciekawego filmu Ondine.

Murphy(1)[1]

9.CILLIAN MURPHY. Ten nietuzinkowej urody aktor obecnie najbardziej kojarzony jest z serialem Peaky Blinders. Swoją obecność w mainstreamowym kinie zaznaczył występami przede wszystkim w nolanowskiej trylogii Batmana gdzie wcielał się w Scarecrowa. Inne obowiązkowe propozycje filmowe z tym panem w roli głównej to 28 dni później… od którego jego kariera nabrała tempa, Śniadanie na Plutonie, Wiatr buszujący w jęczmieniu, Red-Eye, W stronę słońca, Incepcja czy Transcendencja. Aktor urodził się w roku 1976, ma więc obecnie 39 lat (a skubany nie wygląda) w miejscowości Cork.

michael-fassbender1[1]

8.MICHAEL FASSBENDER. Co prawda urodził się w Niemczech, ale został wychowany w Irlandii,  a to wszystko dzięki temu, że jego tata jest Niemcem a mama Irlandką. Fassy gdzieś tam mignął sobie w 300, ale w pierwszoplanowej kreacji pokazał się w dziele Głód. Później z McQueenem współpracował jeszcze przy Wstydzie Zniewolonym. Mainstream zna go przede wszystkim jako młodego Magneto oraz z roli w Bękartach Wojny Tarantino. W jego bogatej filmografii uświadczymy takie ciekawe tytuły jak Eden Lake, Frank, Prometeusz, Fish Tank, Slow West, Makbeta czy Jobsa za którego został nominowany do Oscara. Aktor urodził się w 1977 roku, ma więc obecnie 38 lat.

 MI+Liam+Neeson+Getty[1]

7.LIAM NEESON. Urodził się w Bellymenie, w Irlandii Północnej w roku 1952. To jeden z tych aktorów, który jakimś cudem nie został nagrodzony Oscarem do tej pory. Powszechnie znany z roli Qui-Gon Jinna w Mrocznym widmie. W jego przebogatej filmografii brylują takie dzieła jak wstrząsająca Lista Schindlera, tasiemcowata seria Uprowadzona, komedia romantyczna To właśnie miłość, historyczne Gangi Nowego Jorku, oraz Rob Roy, Michael Collins, Misja, Człowiek ciemności, Drużyna A czy Życie.po.Życiu. Ostatnio aktora widywano w bardzo kiepskim stanie, okazało się, że przygotowuje się do roli w filmie Milczenie Boga.

gabriel-byrne2[1]

6.GABRIEL BYRNE. Urodzony 65 lat temu w Dublinie Byrne jest jednym z bardziej niedocenionych aktorów swojego pokolenia. Głównie dostawał role bohaterów negatywnych lub niejednoznacznych, został nagrodzony Złotym Globem za rolę w serialu Terapia. Na dużym ekranie pojawił się w takich filmach jak Człowiek w żelaznej masce, Podejrzani, I stanie się koniec, Stygmaty, Wróg publiczny, Ścieżka strachu, Wspaniały świat, Truposz. W tym roku będziecie go mogli zobaczyć w dziele Głośniej od bomb. Mam nadzieję, że zostanie jeszcze należycie doceniony.

stars-hinter-der-maske-brendan-gleeson-mad-eye-moody-imago[1]

5.BRENDAN GLEESON. Szalonooki Moody z potterowskiej serii to już nobliwie wyglądający 60 latek pochodzący podobnie jak Byrne z Dublina. Ma na swoim koncie kreacje w tak ciekawych dziełach jak Kalwaria, Safe House, Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj, Sufrażystka, Generał, Mission Impossible 2, Gliniarz, Reguła milczenia, Albert Nobbs, Wzgórze nadziei czy Śniadanie na Plutonie. Jego syn Domhnall poszedł w jego ślady i obecnie świetni sobie radzi w świecie filmu, ale o nim za chwileczkę… Grunt, że jaki ojciec taki syn!

HOLLYWOOD, CA - DECEMBER 16: Actor Domhnall Gleeson attends the premiere of 20th Century Fox and Regency Enterprises' "The Revenant" at the TCL Chinese Theatre on December 16, 2015 in Hollywood, California. (Photo by Frazer Harrison/Getty Images)

4.DOMHNALL GLEESON. Urodził się w tym samym mieście co jego tata Brendan, Dublinie, 32 lata temu.W serii o Potterze wcielał się w Billa Weasleya i była to rólka, która właściwie była przepustką do dalszej kariery. Bardzo dobrze dobiera sobie role, wystarczy obejrzeć serial Czarne lustro i filmy takie jak Ex Machina, Czas na miłość, Niezłomny, Zjawa, Frank. Pojawił się też w bardziej mainstreamowych  produkcjach z Anną Kareniną Brooklynem na czele, ma też szansę na kultową kreację w uniwersum Gwiezdnych Wojen, w Przebudzeniu mocy pojawił się w roli złowrogiego generała Huxa. Wiem, że kilku znakomitych aktorów w tym zestawieniu się nie pojawia, ale za taki przebieg kariery jak najbardziej się rudemu należy.

SNheadshotpic1_large[1]

3.SAM NEILL. Ten pan swoje największe pięć minut w mainstreamie miał dzięki Parku Jurajskiemu. Ale wolę go pamiętać z takich baniorylców jak Opętanie, W paszczy szaleństwa, Wspomnieniach niewidzialnego człowieka, Ukryty wymiar. Z seriali też go znacie jeśliście śledzili Dynastię Tudorów Peaky Blinders. Neil to nieco zapomniany aktor z bogatym dorobkiem wystarczy wymienić jeszcze kontrowersyjny Fortepian, Martwą ciszę czy Polowanie na czerwony październik. W tym roku pojawia się w dramacie i thrillerze w jednym, filmie Porwót, który będzie miał premierę 18 marca. Sam urodził się w Omagh, w Irlandii Północnej 68 lat temu.

Mcc0032685. Telegraph. Michael Gambon arrives for the premier of the final instalment of the Harry Potter series 'Harry Potter and the Deathly Hallows Part Two' in Trafalgar Square in central London July 07, 2011. Picture by Christopher Pledger

2.MICHAEL GAMBON. To ten pan zastąpił Richarda Harrisa, także znakomitego irlandzkiego aktora (Hrabia Monte Christo, Gladiator, Cyrulik syberyjski) na stanowisku Albusa Dumbledore’a w potterowskiej serii. Gambon. 75 letni obecnie Gambon urodził się w Dublinie i jest aktorem bardzo wszechstronnym o czym świadczą wstępy w Mary Reily, Jeździec bez głowy, Ali G, Gosford Park, Bezprawie, Przekładaniec, Dobry agent, Jak zostać królem,polecam też serial Fornitude Trafny wybór. Ten drugi powinien brzmieć Wam znajomo, jest to bowiem adaptacja powieści dla dorosłych samej J. K. Rowling.

peter-otoole[1]

1.PETER O’TOOLE. Nagrodzony Oscarem honorowym w roku 2003 urodzony w Connamarze O’Toole dożył 81 lat, odszedł w roku 2013. Był bardzo wysokim człowiekiem, metr dziewięćdziesiąt a jego sztandarową kreacją była tytułowa rola w dziele Laurence z Arabii trwającego ponad 3 i pół godziny, nagrodzonym 7 Oscarami! Warto obejrzeć z nim takie dzieła jak Jak ukraść milion dolarów, Lew w zimie, Prywatna wojna Murphy’ego, Wyższe sfery, Kaligula, Ostatni cesarz a w późniejszych latach Troja czy Gwiezdny pył. Moim skromnym zdaniem dożył pięknego wieku i słusznie został nagrodzony jeszcze za swojego życia, które miał zresztą długie i bogate.

P.S. Warto też wspomnieć o innych Irlandczykach takich jak Pierce Brosnsn (najbardziej znany z roli Jamesa Bonda, moim zdaniem to dość przeceniany aktor) Jonathan Rhys Meyers (Dynastia Tudorów) Aidan Gillen, Liam Cunningham i Michael McElhatton, Ciaran Hinds (odpowiednio Littlefinger, ser Davos i stary Bolton i Mance Rayder w Grze o Tron), Ray Stevenson (Rzym), Robert Sheehan (Misfits), Stephen Rea (Utopia) czy Aidan Turner (Poldark).

Komentarze