Od pewnego czasu wróciła, najbardziej wśród młodych ludzi, moda na posiadanie akwarium. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż akwarium w zestawieniu z psami albo gryzoniami zdaje się być dość tanie w miesięcznym utrzymaniu, zaś dodatkowo pochłania mniej wolnego czasu oraz koniecznych zabiegów.

Każdy miłośnik akwariów jednakże wie, iż nie będzie to do końca prawda – szczególnie, kiedy akwarystyką pragnie się trudnić fachowo oraz wykonać dla konkretnych rybek optymalne warunki bytowania, zbliżone ogromnie do oryginalnych. Wszyscy jednakże razem twierdzą, iż najlepszym sposobem na zaczęcie przygody z akwariami jest pozyskanie właściwego sprzętu – dobrze do tego nadają się gotowe zestawy akwarystyczne, jednakże trzeba przykładać wagę do tego, co jest w nich zawarte oraz czy cena będzie odpowiednia do tego, co kupujemy, a także, czy na pewno wszystko nam się przyda.

Na początku trzeba zadecydować, którego akwarium oczekujemy – na pewno to, które jest przeznaczone dla zwierząt słodkowodnych będzie prezentowało się inaczej, niż pozostałe. Następnie warto jest przemyśleć, jakiej musi być wielkości – należy mieć świadomość, że wodę powinno się regularnie wymieniać, a również dodać właściwe światło czy filtr. Z tego też powodu zestawy akwarystyczne można podzielić na jedynie dekoracyjne, które są zwykle małe oraz nadają się głównie dla krewetek czy rybek, które nie potrzebują większej przestrzeni albo są w stanie żyć same, albo na ozdobne oraz praktyczne, które łączą w sobie odpowiedni wygląd i swobodę użytkowania, przykładowo posiadają dodatkową stojak pod akwarium.