Gra na gitarze to rozległe zagadnienie, jednak w tym zwięzłym tekście podejmę próbę spojrzenia na to mocno pobieżnie i zwrócić uwagę na najważniejsze punkty na których potrzebujesz się skoncentrować, jeśli chcesz świetnie „wiosłować. Nie ma tu znaczenia czy jest to gra na gitarze elektrycznej, akustycznej czy innej – zasady są uniwersalne.
Koncentruj się na jednym ćwiczeniu, a gra na gitarze będzie dużo prostsza…

Rzeczą, jaką ciąglę słyszę szkoląc się na akademii muzycznej jest to, aby koncentrować się jedynie na jednym elemencie w danej chwili w czasie grania.

Załóżmy, że próbujesz opanować podstawowe chwyty. Nie zrobisz tego szybko, gry będziesz zwyczajnie siadał , brał do dłoni gitarę i je zwyczajnie grał (lub raczej próbował zagrać).

Trzeba odizolować bardzo mały element i pracować nad nim osobno. Np. Na początek weź jeden chwyt i ćwicz prezycyjne chwytanie go. Nie skupiasz się w tej chwili na szybkości, tylko łapiesz chwyt i jeśli wkońcu czysto zabrzmi, przestajesz i ponownie chwytasz itp.

Kolejny przykład to ćwicznie prędkiego grania skal. Bardzo często gitarzyści uruchamiają metronom i grają skale od góry na dół. Kiedy im wyjdzie to przyspieszają tempo i tak próbują opanować szybkie granie.

Niestety jednak nie jest to optymalna i szybki sposób. Zazwyczaj jest tak, że konkretne fragmenty sprawiają nam problem i są niejako wąskim gardłem. Musisz podzielić ćwiczenie na małe elementy i pracować nad nimi oddzielnie. Np. wyciąć jedynie kawałek patternu grany na 3 i 4 strunie i ćwiczyć tylko go.
Prezentując to inaczej:

musisz być świadomy co byś powiedział, gdy ktoś spytał Cię „co konkretnie teraz ćwiczysz” – jeśli odpowiedź to byłby jeden czy dwa słowa (np. szybkość, solówki, chwyt E) to znaczy, że niewłaściwie ćwiczysz. Wtedy gra na gitarze może być naprawdę uciążliwa.

Musisz praktykować na tyle wąskie zagadnienie, że jego opisanie zajmie zazwyczaj pare zdań (oczywiście jest to taka łopatologiczna reguła i pewnie znajdą się od niej wyjątki). Mogłby by to być np: czyste zmienianie miedzy chwytem F i B lub improwizację z użyciem tylko interwału sekundy.

Poświęciłem cały artykuł na omówienie tego tematu, gdyż jest to kluczowe, aby Twoja gra na gitarze i nauka były efektywne i dawały efekty. Pamiętaj – rozłóż naukę na małe elementy i pracuj nad każdym z nich osobno.

Słowo „izolacja” powinno stać się Twoim ulubionym, jak chcesz naprawdę świetnie wyśmienicie na gitarze!
Mam nadzieję, że zaimplementujesz tę radę od teraz i za pare tygodni podzielisz się ze mną rezultatami, jakie to da.