Gramofony do skreczowania muszą posiadać napęd bezpośredni z możliwością kontroli prędkości (tzw. pitch) oraz możliwością pracy 33 1/3 oraz 45 obrotów na minutę. Gramofony z napędem paskowym nie zdają egzaminu, gdyż moc napędu jest za słaba. Świetnie natomiast nadają się do odsłuchu. Na rynku jest wiele takich gramofonów firm Reloop, Numark, Technics, Vestax i Stanton.

Jakość wykonania ramienia gramofonu i jego mocowania ma również duży wpływ na jakość scratchu. Gramofony wyposażone są ramię proste lub w kształcie litery S. Ramię S ma lepszą jakość dźwięku, która wynika z bardziej naturalnego ułożenia igły względem płyty winylowej.

Gramofony przeznaczone do skreczu powinny także posiadać wysokiej jakości system, który ma jak największy nacisk i jak najlepsze brzmienie. Dobrym rozwiązaniem są systemy firm Numark, Reloop i Stanton.

Ważny jest również dobór odpowiedniej slipmaty wykonanej z filcu, na której płyta będzie nam się ślizgać. Na rynku jest nawet slipmata „extreme scratching” przeznaczona do ostrego scratchingu z podkładką foliową.

Na koniec o małej rzeczy jakimi są nóżki gramofonu. Najlepszym rozwiązaniem są nóżki z poduszkami powietrznymi, które pochłaniają drgania gramofonu na stanowisku dj-skim i eliminują przężenia występujące na igłach.

Gramofony były używane kiedyś tylko jako odtwarzacze, dziś są również instrumentami. Znawcy tematu mówią, że fizyczny kontakt z mechanizmem jak i płytą winylową to czysta przyjemność.