Kalibracja alkomatu. Trzeba ją powtarzać

Kupując alkomat i czytając jego instrukcję obsługi, z pewnością przeczytamy o konieczności kalibracji tego urządzenia. Niestety jednorazowa kalibracja to za mało. Konieczne jest przeprowadzanie kolejnych co kilkanaście miesięcy. Jak samemu skalibrować alkomat? W zasadzie nie ma takiej możliwości. Kalibracja alkomatu to praca wymagająca dużej wiedzy. Niezbędne jest też posiadanie kilku rzeczy niezbędnych do kalibracji. Takich rzeczy nie da się jednak kupić w sklepie tak jak – na przykład – narzędzi.

Kalibracja alkomatu. Zadanie dla specjalistów

W Polsce działa wiele firm kalibrujących alkomaty. Aby mieć skalibrowane urządzenie, trzeba je do takiej firmy oddać lub odesłać. Bardzo wiele firm przyjmuje przesyłki z alkomatami, urządzenia kalibruje i odsyła klientom po kilku dniach. Usługa nie jest bardzo droga, trzeba się jednak liczyć z tym, że co najmniej 50 złotych trzeba będzie za nią zapłacić. Taka kalibracja wystarczy na kolejne kilkanaście miesięcy użytkowania alkomatu.

Warto kalibrować swój alkomat

Oczywiście niekalibrowany alkomat nadal będzie wskazywał jakiś poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie muszą to być jednak wskazania zgodne z prawdą, dlatego warto kalibrować to urządzenie regularnie.