Piwa rzemieślnicze

Jako dzieło osób wkładających w warzenie piwa całe swoje serce, piwo komercyjne jest produktem masowo zdobywającym dzisiejszy rynek spożywczy. Małe browary rzemieślnicze, w których piwa wytwarzane są w niewielkich partiach, przy zastosowaniu tradycyjnych metod oraz składników, w tradycyjnych kadziach i beczkach, pojawiają się dziś na rynku i oferują coraz większą ilość swoich produktów, rywalizując przy tym z dużymi koncernami piwowarskimi, w których piwo produkowane jest przemysłowo na ogromną skalę.
Dzięki wzrastającej popularności spotkać możemy piwa rzemieślnicze w pubie lub na półkach sklepowych w formie butelkowanej. Piwa takie, dzięki swej wysokiej jakości i niepowtarzalności, specyficznemu smakowi, barwie oraz goryczce, zyskują popularność wśród miłośników złotego trunku.
Dzięki zastosowaniu górnej lub dolnej fermentacji, stosowaniu mieszanin wysokogatunkowych drożdży oraz mieszaniu ze sobą różnych gatunków słodu uzyskuje się produkt konkurujący z powodzeniem z masową produkcją, przy czym produkt rzemieślniczy najczęściej broni się swoją jakością.